Charakterystyka antygony z cytatami

Pobierz

"Baczyć to trzeba, że my przecie słabe, Do walk z mężczyzną niezdolne niewiasty; Że nam ulegać silniejszemu należy, Tych słuchać, nawet i sroższych rozkazów.". Antygona do Kreona o wartościach, jakimi się kieruje: Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić.. Stwórz ściągę .. Antygona była zaręczona z Hajmonem, który był synem Kreona, władcy Teb.. Kocha ona Hajmona, syna swego wuja, władcy Teb, Kreona.Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanie.. "Antygona "Nieszczęsna,żywa do grobowej groty.Jakież to bogów złamałam ustawy? ". Ale poczucie obowiązku i konieczność wypełnienia praw boskich jest silniejsza niż wola życia.. Antygona•".. Skąd bym piękniejszą ja sławę uszczknęła, jak z brata .Antygona jest młoda, piękna, zakochana.. Te cechy jej charakteru decydują o tym, że buntuje się przeciwko zakazowi Kreona, który uznaje za sprzeczny z własnym sumieniem i braterską miłością.Jedną z postaci, którą chciałabym przedstawić jest Antygona pochodząca z Teb.. Antygona przypomina mi księżniczkę, zresztą była nią z pochodzenia.. Antygona z rodu Labdakidów jest tytułową postacią tragedii Sofoklesa.. Jeden z braci, Polinejkes, został uznany przez obecnego władcę, Kreona, za zdrajcę i z tego powodu .Charakterystyka.. Ma kochaną siostrę Ismenę i dwóch braci: Polinejkesa i Eteoklesa.. Odmowa pomocy Antygonie - argumenty Ismeny..

Charakterystyka Antygony z cytatami.

poleca 85 %.. Antygona jest szlachetną i odważną dziewczyną, bo chociaż wiedziała o konsekwencjach czynu, który postanowiła popełnić wbrew woli władcy, ani przez chwilę nie zawahała się.. Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką króla Edypa, na którym ciąży klątwa.. Inspiracją do napisania dramatu jest mit tebański, opisujący nieszczęśliwe dzieje rodu Labdakidów.Na pewno kocha swojego syna, Hajmona, ale kiedy ten prosi go o łaskę dla Antygony, jako jego przyszłej żony, Kreon hardo odpowiada, że Antygona nie jest godna miłości Hajmona, a tym bardziej niegodna, by zostać jego żoną.. Antygona wiedziała czego chce oraz .Antygona jest osobą dumną, porywczą, zdecydowaną i energiczną.. "Od dnia, gdy braci straciłyśmy obu, W bratnim zabitych razem pojedynku".Kreon, podobnie jak Antygona, jest bohaterem tragicznym.. Nakazuje niemal Hajmonowi, by pogardzał Antygoną jak wrogiem królestwa.Charakterystyka Antygony.. Te cechy jej charakteru decydują o tym, że buntuje się przeciwko zakazowi Kreona, który uznaje za sprzeczny z własnym sumieniem i braterską miłością.Tytułowa bohaterka tragedii Sofoklesa jest przedstawicielką przeklętego rodu Labdakidów.. Od początku wiedziała, że tak właśnie powinna postąpić dobra i kochająca siostra.Antygonę cechowała przede wszystkim odwaga..

Taki jej wizerunek zaprezentowany jest już w Prologu.Przydatność 50% Charakterystyka Antygony z cytatami.

Tragiczne wydarzenia rodzinne - najazd jednego z braci na drugiego w walce o władzę - postawiły ją w sytuacji trudnego wyboru.. Jego żoną była Eurydyka z którą miał jedynego syna Hajmona.. Z tego związku oprócz naszej bohaterki na świat przyszło jeszcze troje dzieci: Ismena, Eteokle oraz Polinejkes.. Jej zdaniem prawo boskie jest wyższe i ważniejsze niż prawo ziemskie, ustanowione przez człowieka.. Nie może zrezygnować z tego, co uważa za słuszne i moralne.Charakterystyka Antygony.. Tragiczne wydarzenia rodzinne - najazd jednego z braci na drugiego w walce o władzę - postawiły ją w sytuacji trudnego wyboru.. Ma kochaną siostrę Ismenę i dwóch braci: Polinejkesa i Eteoklesa.. Antygona jest jedną z zachowanych tragedii Sofoklesa.. Została napisana i wystawiona w 443 r. p.n.e. w Atenach.. Gdy Kreon, jej wuj i władca Teb, zakazał pochowania Polinejkesa, Antygona miała za nic jego zakaz i zdecydowała, że pochowa brata zgodnie z prawami Boskimi.Sofokles - Antygona - najważniejsze cytaty - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury.. Kreon, obcy władca uznał polinejkesa za zdrajce i zakazał jego pochówku.odpowiedział (a) 25.11.2010 o 19:43.. Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką króla Edypa, na którym ciąży klątwa..

Kreon, obcy władca uznał polinejkesa za zdrajce i zakazał jego pochówku.Charakterystyka Antygony z cytatami.

Kreon ośmielił się osądzać postępowanie obydwu braci, postawił się więc niejako na miejscu .Cenie ją za przywiązanie do rodziny, za poczucie pewnych wartości.Myślę, że Antygona zasługuje na naśladownictwo jej czynów, mimo że jak każdy posiada wady, i miała nieraz chwile słabości.. Kierowała się uczuciem oraz prawami boskimi, w przeciwieństwie do Kreona, który uważał prawa ludzkie za najważniejsze.. Bardzo chce żyć.. Antygona, tytułowa postać z dramatu Sofoklesa, zrodziła się z kazirodczego związku Edypa i Jokasty.. Posiadała troje rodzeństwa: siostrę Ismenę oraz dwójkę braci Eteoklesa i Polinejkesa.. Jest dumną i pewną siebie młoda kobietą.. Ma kochaną siostrę Ismenę i dwóch braci: Polinejkesa i Eteoklesa.. (prologos) Decyzja Antygony - argumenty.. Starał się on być jak najlepszym władcą, chciał być sprawiedliwy i dobry oraz mieć poparcie wśród swoich poddanych.Podstawowe informacje o bohaterce.. Antygona do Ismeny o miłości: Słowami świadczyć miłość - to nPodaję tutaj linki do prac: "Jaka jesteś Antygono"-czyli charakterystyka postaci chrakterystyka Antygony Charakterystyka Alka z "Kamieni na szaniec' chrakterystyka Alk Którą Panne Powinien Wybrać Zbyszko-charakterystyka Porównawcza Jagienki I Danusi -"Krzyżacy "charakterystyka danusi i Jagienki Zemsta-charakterystyka Porównawcza Cześnika I Rejenta .Charakterystyka Antygony lub Kreona 2009-10-23 16:13:16 Charakterystyka Antygony i kreona 2010-11-23 19:15:38 Charakterystyka porównawcza Antygony i Kreona ..

"Ja ci nie każę niczego, ni choćbyś.Antygona - charakterystyka szczegółowa Antygona to tytułowa postać sztuki Sofoklesa.

Ma kochaną siostrę Ismenę i dwóch braci: Polinejkesa i Eteoklesa.. Główna bohaterka pozostawała wierna prawom bożym, a nie ludzkim.. Jej żona Edypa, ojca Antygony była również jego matką.. On również musi wybierać pomiędzy równorzędnymi racjami: dobrem ogółu a dobrem prywatnym, zachowaniem autorytetu władcy a podważeniem go.Charakterystyka Kreona, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanie .. Można dyskutować z jego rozporządzeniem, ponieważ ma ono charakter moralny - Kreon sam ocenił, że Polinejkes jest zdrajcą, a jest to sprawa problematyczna.. Książęce cechy to przede wszystkim godność w każdej sytuacji oraz to, że miała w sobie dużo dumy.. Jeden z braci, Polinejkes, został uznany przez obecnego władcę, Kreona, za zdrajcę i z .Kreon był to główny bohater tragedii antycznej Sofoklesa pt "antygona".. Przyszła ona świat z kazirodczego związku, który połączył Edypa oraz Jokastę.. Antygona przyznaje się do popełnionego czynu i nie wstydzi się tego.Najważniejsze cytaty z "Antygony".. Antygona z rodu Labdakidów jest tytułową postacią tragedii Sofoklesa.. Kreon po śmierci Eteoklesa został władcą Teb.. Język polski.Cytaty z Antygony Antygona do Kreona, epejsodion II "Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić.. Antygona to jeszcze bardzo młoda kobieta, która jednak wie, czego chce i ma niezwykle twardy charakter.Bohaterka wywodziła się z rodu, nad którym od dawna ciążyło fatum - z rodu Labdakaidów.. Kreon, obcy władca uznał polinejkesa za zdrajce i zakazał jego pochówku.Charakterystyka Antygony z cytatami.. To główna bohaterka tragedii Sofoklesa, córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny " O ukochana siostro ma, Ismeno" oraz siostra nieżyjącego już Eteoklesa i Polinejkesa.. Antygona z rodu Labdakidów jest tytułową postacią tragedii Sofoklesa.. Po tragicznej śmierci braci, Eteoklesa i Polinejkesa, postanowiła wbrew zakazowi króla pochować zwłoki Polinejkesa, który uważany za zdrajcę ojczyzny na mocy królewskiego rozporządzenia miał zostać wyrzucony na pożarcie sępom i psom.Antygona jest osobą dumną, porywczą, zdecydowaną i energiczną.. Wbrew zakazowi władcy decyduje się na pochowanie brata, wiedząc, że czeka ją za to śmierć..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt